Objavljeno: 28.03.2025.
Zajedničko županijsko stručno vijeće vjeroučitelja gimnazija, strukovnih srednjih škola i vjeroučitelja u posebnim uvjetima odgoja i obrazovanja održano je u četvrtak 20. ožujka 2025. u Franjevačkom samostanu Hercegovačke provincije u Dubravi. Skupilo se oko osamdeset vjeroučitelja srednjih škola. Na početku susreta sve članove vijeća pozdravili su voditelji županijskih vijeća Velimir Mandić, Kristina Benček i Ozana Mirosavljev Grgić, te gvardijan samostana fra Slaven Brekalo koji je zaželio svim prisutnima dobrodošlicu. Nakon toga je slijedio molitveno-meditativni početak koji je vodio predavač dr. sc. fra Josip Serđo Ćavar.
Svoje interaktivno predavanje Vjeroučitelj/ica - preslika svetoga Franje fra Serđo je podijelio u dva dijela. U prvom je dijelu uspoređivao poslanje vjeroučitelja i svetoga Franje. Vrlo je životopisno usporedio oba poslanja, tako je na primjer rekao da i svetog Franju i vjeroučitelja veže dobar apetit, te da su istovremeno i vitezovi i „bauštelci“, tj. graditelji. Sve je to potrebno da se navijesti radosna vijest. Uspoređivao je ondašnje i današnje vrijeme, te današnji vjeroučiteljev rad. Drugi dio predavanja je bio posvećen Pjesmi stvorenja. U uvodu je objasnio da je Pjesma brata sunca ili Pjesma stvorenja napisana na pučkom jeziku odnosno na umbrijskom talijanskom. Uz to da je ona jedna od najstarijih i najdragocjenijih bisera talijanskog pjesništva koja ima utemeljenje u biblijsko-liturgijskim tekstovima. Napomenuo je da je Franjo općenito poticao braću na liturgijsko pjevanje, osobito na pjevanje psalama i to onih koji su izražavali nadu. Nakon vrlo inspirativne analize stihova uz aktualizaciju te primjere iz svakodnevnog života fra Serđo je zaključio da Franjo ostaje radikalno drukčiji, te što mu se približavamo više, on se više udaljuje od nas. Vjera i život kod njega idu uvijek zajedno, to je življena vjera. Njegov svjetonazor nije ni moralni idealizam/rigorizam, ni laksizam (licemjerje) u vjeri, nego je sve u siromaštvu. Tako tu se siromaštvo i sloboda gotovo izjednačuju. Siromaštvo je poštivanje onoga bitnoga u svemu, jer sve je Božji trag. To onda stvara radost života i sve dolazi na svoje mjesto.
Nakon predavanje je uslijedila kratka radionica. Fra Serđo je potaknuo kolege da si postave pitanja: Kako se nosim sa slabostima i teškoćama? Ima li u mome životu prostora za hvalu i blagoslivljanje ili prevladava duh nezadovoljstva? Uslijedila su zanimljiva promišljanja članova vijeća gimnazija, strukovnih škola i posebnih ustanova.
Nakon korisnih i ohrabrujućih promišljanja i okrepljujuće pauze uslijedio je drugi dio susreta odnosno radionica koja je imala dvije teme: U nadi spašeni i Jubilarna godina i franjevačka obljetnica u vjeronaučnoj nastavi i školskim projektima koju su vodili voditelji županijskih vijeća Velimir Mandić i Ozana Mirosavljev Grgić. Izvor tekstova za radionicu bio je članak Nedjeljke Valerije Kovač: Enciklika Spe salvi: o nadi koja osnažuje sadašnjost i jamči budućnost, Communio, međunarodni katolički časopis br. 152 (2025.). Vjeroučitelji su u miješanim skupinama (gimnazijski, strukovni i vjeroučitelji u posebnim uvjetima odgoja i obrazovanja) uz prigodne radne listove promišljali i odgovarali na sljedeća pitanja: Mogu li se misli pape Benedikta XVI. iz enciklike Spe salvit iz 2007. godine primijeniti u 2025.? U kojim nastavnim temama vjeronaučnoga sadržaja možete navedene misli upotrijebiti? Navedite teme i primjere moguće primjene. Imate li prijedlog za motivirati učenike za projektni rad vezan nadahnut navedenim promišljanjima? Nakon rada u skupinama predstavnici svake skupine podijelili su svoja promišljanja i prijedloge. Ovaj vrlo plodonosni i poticajni susret članova triju županijskih vijeća završio je molitvenim završetkom i nadom za što skorijim druženjem.
Ozana Mirosavljev Grgić