Zagrebačka nadbiskupija | Ured za vjeronauk u školi

Časopis i kolumne

Matija Đudarić: Vjeroučitelji, pozor! Evangelizacija uz Brawl Stars

Matija Đudarić, dipl. teolog
 
Vjeroučitelji, pozor!
Evangelizacija uz Brawl Stars
 
Što su nekadašnjim generacijama bile igrice poput GTA San Andreasa i njima sličnih, današnjoj je djeci to ni više ni manje nego Brawl Stars. Dok bi nekada, u ta sada već davna vremena, mi, sada već stariji, čekali dopuštenje za sjesti za „starinsko“ računalo s debelim ekranom, situacija je danas posve drugačija.
Debeli TV ekrani, jednako kao i takvi monitori, stvar su prošlosti, ali ne i svijet virtualne zabave, tj. raznih računalnih igrica. Što je nama predstavljalo računalo, djeci danas predstavlja mobilni ekran, a onda i sve ono što taj svijet ekrana nudi. Generacije ekrana sve se više i bolje služe tim svijetom, što se odražava i u njihovoj nezainteresiranosti za ovaj stvarni svijet.
Suočeni s time, između ostalih, mnogi svećenici, vjeroučitelji ili možda pastoralni suradnici traže nove načine za pristup tom problemu. Odgovor, barem u teoriji, glasi - evangelizacija, što u praksi, s druge strane, zadaje brojne glavobolje i neodgovorena pitanja.
Danas, gotovo da ne postoji dijete koje ne igra Brawl Stars. Radi se o besplatnoj multiplayer igrici, razvijenoj od strane Supercella. Objavljena je u prosincu 2018. godine i dostupna je na Android sustavu i iOS-u.
 
Osnovne informacije
Prije samog iznošenja konkretnih metoda u pristupu djeci kojoj je svijet brawler junaka mjerilo stvarnosti, potrebno je i iznijeti poneku općenitu informaciju o kakvoj se igrici uopće i radi. Dakle, u ovoj igrici svaki igrač izabire „brawlera“, junaka s različitim vještinama, kompetencijama i mogućnostima. Iako postoje i „solo“ varijante, ova se igrica uglavnom igra u timovima, pri čemu je potrebno poraziti protivničke igrače, ili možda izvršiti dobiveni zadatak.
Za vrijeme igranja može se zaraditi i nešto što se zove „Star Powers“ ili „Gadget“, što pruža dodatnu sposobnost pri poboljšanju performansi pojedinih likova. U u ovoj igrici postoje i različite valute - coinsi (novčići), gemsi (dragulji) te Power Points i Star Points. Brawleri se, analogno tome, mogu pojačavati sakupljanjem Power Pointsa i korištenjem coinsa za njihovu nadogradnju.
Nadalje, igrači imaju mogućnost osvajati trofeje i mogu biti svrstani u više lige te dobiti mogućnost otključavanja novih sadržaja i mogućnosti.
 
Poznatiji brawleri
Prvi brawler kojeg igrač stječe na početku svoje „brawler karijere“ je Shelly. Naoružana je sačmaricom i njeni metci mogu uništiti zidove iza kojih se protivnici skrivaju i tako im efikasno nanijeti štetu. Spomenimo i Colta, koji koristi pištolje i ispaljuje rafale metaka. I njegovi napadi probijaju sve što se nađe na putu, uključujući i zidove.
El Primo je pak poznat po velikoj izdržljivosti. Na neprijatelje može skočiti iz zraka te ih odbaciti unatrag. Nita je lik koji ispaljuje energiju kojom dopire do više neprijatelja odjednom. Uz medvjede koje može dozvati, sposobna je kontrolirati bojište stvarajući pritisak na svoje neprijatelje. Za kraj ovih uvodnih misli, uz mnoštvo glavnih junaka spomenimo i Leona, koji može postati nevidljiv na kratko vrijeme, zbog čega se može približiti svojim protivnicima i iznenaditi ih, ali i pobjeći od njih. Ono što je važno za uspjeh svake bitke u Brawl Starsu je timska suradnja. Svaki brawler ima svoje prednosti i nedostatke, stoga je važno poznavati ih i koristiti u danom trenutku.
 
Teži dio igrice
Mi vjeroučitelji govorimo o Bogu kojeg ne vidimo djeci koja gledaju svoje brawlere. Naše iskustvo susreta s Bogom malo im znači, budući da počesto dolaze iz razorenih obitelji u kojima je riječ „Bog“ prilično izranjena i pogažena stvarnost. Kako pristupiti toj djeci? I što ako nam u tome može pomoći, između ostalog i - Brawl Stars?
Dok su djeca, na čiji smo životni put postavljeni, shvatila u čemu se sastoji igrica i kako sakupljati što više coinsa, prelaziti u više lige i otključavati nove brawlere, naša, vjeroučiteljska uloga, tj. „igrica“ tek počinje. Naravno, ne radi se o igrici u doslovnom smislu riječi. Naša se „igrica“ sastoji u tome da ih naučimo kako otključavati realne životne staze i biti ono što jesu - ne zamišljajući kako bi bilo dobro biti neki drugi brawler.
Shelly, prvi brawler, onaj s kojim svi kreću u svijet brawlera, djeci i nije posebno zanimljiv. Zanimljiva im je sve dok ne dobiju sposobnost otključavanja novih brawlera, onih koji su jači i bolji od nje. Nakon nekog vremena i taj brawler prestaje biti zanimljiv budući da će se prije ili kasnije pojaviti neki bolji i jači.
Prva lekcija koja bi se ovdje mogla izvući je podučiti svako dijete tome da je jedinstveno i neponovljivo. Kao što Shelly ima svoje sposobnosti, tako i svako dijete ima svoju jedinstvenost, neponovljivost, baš kao i dane mu talente.
Uzmimo za primjer dvojicu braće koje ćemo za potrebe ovog članka prozvati Davidom i Noom. Talenti koje, primjerice, ima David, nema i Noa; što ne znači da je Noa bolji od Davida, niti David od Noe. Podučimo djecu tome da se njihova vrijednost ne sastoji u tome što tko radi ili ima, već da je ona tu neovisno o primljenim talentima. David je, jednako kao i Noa, pozvan baš sa svojim talentima osvojiti svoju životnu igricu u mapi u kojoj je postavljen rasti i razvijati se. Zašto ne, na tom tragu, pomoći djeci otkriti da su ljubljena i prihvaćena baš takva kakva jesu? Zašto im ne pomoći pronaći koji su to talenti usađeni u njih? Zar osoba ima manje dostojanstva i talenata od jednog „brawl stara“?
 
Timska igra
Lekcija koja se, osim ove, može izvući i pomoći djeci u razumijevanju životne stvarnosti je i važnost timske igre. Nitko od nas nije otok, nitko sam sebi nije dovoljan. Na kraju krajeva, poznata nam je ona - Nije dobro da čovjek bude sam. Nitko se ne spašava sam, u vječnost se uvijek ulazi i dolazi s nekime, budući da i sama vječnost podrazumijeva mnoštvo i zajedništvo. Primjeri ranije spomenutih Davida i Noe i ovdje nam mogu pomoći. Ukoliko David ima talent koji Noa nema, David je svojim talentom pozvan oplemenjivati Nou i pomagati mu u njegovim slabostima - što vrijedi i za Nou. Zajednički hod podrazumijeva međusobno nošenje slabosti u ostvarivanju konačne pobjede.
U toj timskoj igri David i Noa ne mogu i ne trebaju računati samo na pomoć jedan od drugog, već i na pomoć one nevidljive stvarnosti, svih onih nevidljivih Leona, tj. nebeske Crkve. Zašto ne iskoristiti taj aspekt za upoznavanje djece sa svecima? Odnosno - s tim brawlerima na čiji zagovor uvijek možemo računati. Bilo bi šteta ne uputiti dijete na jedine prave brawlere koji nam pomažu razbijati zidove iza kojih nas (ih) jedini Neprijatelj često napada.
Zaključno je potrebno reći da računajući s tim, nebeskim brawlerima, te poznavajući sebe, jedinog brawlera kojeg se ne smijem odreći, naravno, pri usporedbi s moćima drugih brawlera osvajam trofeje, otključavam nove sadržaje i prelazim u nove lige. Drugim riječima, odbacujem onu hranu za nejačad o kojoj Pavao piše i bivam sposoban kušati hranu primjerenu mojoj dobi. Naravno, ne pišem o hrani u doslovnom smislu, jer mi stariji jako dobro znamo da čovjek ne živi samo o kruhu. No kako drugačije objasniti sakupljanje coinsa doli ustrajanjem u molitvi? Što i mogu skupiti bez te ustrajnosti? A što tek dijete, koje je izloženo svoj surovosti virtualnog svijeta u kojem za Boga i božansko, a onda i za svijet ideala nema mjesta…
Pokušajmo, pronađimo djecu tamo gdje jesu i odvedimo ih u realniji svijet!
Ispišite stranicu: