Objavljeno: 29.11.2024.
Školski projekt OŠ Marija Bistrica
„I u mojoj školi živi Vukovar“ i nakon Dana sjećanja
U mjesecu studenom, oči srca uprte su nam u Vukovar. S ponosom i u molitvama, sjećamo se žrtve Vukovara, žrtve Škabrnje i žrtve cijele naše hrvatske domovine.
Provedbom cjelogodišnjeg projekta „I u mojoj školi živi Vukovar“, u OŠ Marija Bistrica 15 godina zaredom Vukovar živi tijekom cijele godine.
Školsku godinu započinjemo planiranjem različitih aktivnosti, s osobitim naglaskom na Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Nekoliko tjedana prije Dana sjećanja, tema žrtve Vukovara postaje dio poučavanja nastavnih predmeta i rada izvannastavnih aktivnosti, a radovi proizašli iz nastave i izvannastavnih aktivnosti izlažu se na školskoj izložbi za Dan sjećanja.
Jedna od aktivnosti je i akcija „1000 golubica za Vukovar“. Vukovarsko-bistričku golubicu dizajnirali smo u našoj školi te je, po uzoru na 1000 ždralova za Hirošimu, šaljemo u našu Hirošimu - naš Vukovar. Na njenim krilima je poruka „Marija Bistrica - Vukovar“.
Osobit naglasak u ovom projektu je na obilježavanju Dana sjećanja koji se provodi kao projektni dan integrirane nastave u kojem sudjeluju svi učenici i učitelji.
Svaka školska godina obilježena je određenom temom koja proizlazi iz gostovanja gosta predavača. Tijekom proteklih godina, do sada su nam u školi gostovali i predavanja održali cijenjeni gosti predavači: p. Zlatko Špehar, Željko Mihaljević, pok. č.s. Mladena Španjević, Ivana (rođ. Papac) i Zvonimir Ancić, Ivana Martinović, Lidija Piljaš, Mladen Kušec, Jasna Mihaljević, Ivica Vrdoljak, Ankica Mlinarić i Vesna Orešković rođ. Vuković.
I ove školske godine, nakon pripreme učenika na satovima SRO-a i razgledavanja školske izložbe u predvorju škole, učenici viših razreda prisustvovali su predavanju gosta hrvatskog branitelja i heroja Vukovara Tomislava Oreškovića koji je u župnoj dvorani Božanskog milosrđa održao predavanje „U obrani slobode“. U svojem svjedočanstvu, branitelj Orešković naglasio je važnost slobode i vrednota domoljublja, vjere, prijateljstva i hrabrosti, koje je osobito predstavio kroz svoje suborce. Svojom skromnošću i posebnom toplinom, osvojio je sve prisutne koji su ga slušali s velikim interesom i učinio ovaj susret događajem za pamćenje.
Nakon predavanja, u Svetištu Majke Božje Bistričke, služi se sveta misa za poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje koju je ove godine predslavio preč. Drago Bosnar. Tijekom svete mise i prinosa darova, branitelj Tomislav Orešković prinio je na oltar vučedolsku golubicu, a predstavnici svih razreda bijele bistričko-vukovarske golubice.
Nakon svete mise, učenici i učitelji u koloni sjećanja kreću na Kalvariju gdje, sada već tradicionalno, pale svoje lampaše. U koloni svjetla pokraj upaljenih lampaša i uz zvonjavu bistričkih zvona zastaju u molitvi i mislima na Vukovar. Na kraju programa obilježavanja, predstavnici razreda u zrak puštaju crvene, bijele i plave balone.
Projekt „I u mojoj školi živi Vukovar 2024.“ nastavlja se u siječnju humanitarnom akcijom za socijalnu samoposlugu humanitarne udruge Duga u Vukovaru te odlaskom osmaša u Vukovar, koji će prikupljenu donaciju dostaviti. Bistričko-vukovarske golubice koje su izradili učenici viših razreda u sklopu akcije „1000 golubica za Vukovar“ i knjigu s razrednim porukama, osmaši će predati u Memorijalni centar Domovinskog rata.
Projekt „I u mojoj školi živi Vukovar 2024.“ završava se na Dan škole izradom milenijske fotografije svih učenika i učitelja, koja će ove godine biti u obliku golubice.
Ovim projektom gradimo i njegujemo kulturu sjećanja te odajemo počast žrtvi Vukovara, odgajajući mlade za temeljne kršćanske i ljudske vrednote ljubavi prema Bogu i čovjeku. U svjetlu Istine i molitve, u zajedništvu i slozi, odajemo počast i zahvalu vukovarskim i svim drugim junacima koji su darovali svoje živote iz ljubavi prema Bogu, bližnjima, obitelji i hrvatskoj domovini te nas tako poučili kako te vrijednosti živjeti. Želimo tako graditi srca, obitelji i domove na temeljima žrtve, nade, molitve, vjere, ljubavi, mira i slobode za bolji svijet.
Barbara Sipina
vjeroučiteljica OŠ Marija Bistrica,
voditeljica projekta