Zagrebačka nadbiskupija | Ured za vjeronauk u školi

Časopis i kolumne

Dubravka Vlaičević: Oprost - poziv na konkretne korake obraćenja

Oprost - poziv na konkretne korake obraćenja
 
Papa Franjo proglasio je Jubilejsku godinu, 2025. Bulom Spes non confundit pozvao je kršćanske vjernike da postanu hodočasnici nade. Jubilejska godina traje od objave na Badnjak u bazilici svetog Petra ove godine do svetkovine Bogojavljenja 2026. godine. Dekret o jubilejskim oprostima pojašnjava kako zadobiti jubilejski oprost:
Ispovijediti se (biti čist od teškog grijeha)
Primiti pričest na taj dan
Izmoliti na nakanu pape: Vjerovanje, Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu
Pohoditi jubilejsku crkvu i sudjelovati na misi (pričešću)
Ili u bilo kojoj crkvi učiniti zadano te pohoditi neku od jubilejskih crkvi i ondje izmoliti krunicu ili križni putPosebnost jubilejskog oprosta je što iz duše vjernika briše vremenite kazne grijeha i posljedice grijeha, a dušu vraća u čistoću koju je imala u trenutku krštenja. Ispovijed poništava grijeh, a oprost i posljedice koje grijeh uzrokuje u našoj osobi - potpuno čišćenje srca.
Nadbiskup Kutleša navodi gdje možemo zadobiti jubilejski oprost u nadbiskupiji:
Bogoslužni prostor bl. Alojzija Stepinca u Zagrebu
Bazilika Uznesenja Blažene Djevice Marije u Nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke U Mariji Bistrici
Bazilika sv. Antuna Padovanskog u Zagrebu
Nacionalno svetište sv. Josipa u Karlovcu
Župna crkva Presvetog Trojstva u Krašiću
Župna crkva sv. Antuna Padovanskog u Sesvetskim Selima
Župna crkva Pohoda Blažene Djevice Marije u VukoviniNadbiskup također navodi da kad obavljamo oprost, to možemo učiniti u bilo kojoj crkvi ako učinimo djelo milosrđa i pokore (duhovne vježbe, misije ili susreti koji oživotvoruju Katekizam Katoličke Crkve ili dokumente Drugog vatikanskog koncila čitanjem i proživljavanjem tekstova), obavljanjem duhovnih i tjelesnih djela milosrđa prema potrebitima te činjenje djela pokore i posta, osobito petkom (post od hrane u skladu s mogućnostima ili post od uzaludnih stvari koje odvlače pažnju npr. društveni mediji ili TV).

Jubilejski oprost možemo tražiti koliko god puta želimo, bilo za sebe ili potrebitog pokojnika. Za svaki željeni potpuni oprost potrebna je sveta pričest i molitva na nakanu Svetog Oca. Smisao svega je da Božje milosrđe ulazi u naš život i mijenja ga. Bog je Otac koji je stvorio, voli sve ljude i želi ih spasiti. Religije su priprava za Krista. Katolička crkva ne odbacuje ništa što u religijama ima istinito i sveto, ali kao Isusovi učenici dužni smo svima navijestiti „ovo“ evanđelje, donijeti Nadu koja je Krist Gospodin. U središtu kršćanstva je osoba Isusa Krista. U njemu nalazimo sve ono što s pravom možemo očekivati od Boga. On ne ispunjava sve naše želje (mnoge da 😊), nego sva svoja obećanja: Bog je gospodar zemlje (i kada je stignu katastrofe), uzdržava svoju Crkvu (obnavljajući je preko nas - svetaca), daje uvijek novu vjeru, ne stavlja na nas teret koje nadilazi naše snage, uslišava molitve, svojom blizinom i pomoći donosi radost, vodi nas k sebi najboljim putem. Kršćanstvo je susret s uskrslim Kristom u kojemu, primanjem Duha Svetoga, i punjenjem Njegovom snagom nalazimo puninu religioznog života. Bog nas može upotrijebiti „spremne“. Neka tako i bude, po zagovoru našeg svetog Alojzija Stepinca. Dođi Gospodine Isuse!
 
Ispišite stranicu: