Objavljeno: 20.12.2024.
Mudrost - novi broj časopisa Lađa
U Uvodnoj riječi u novi broj časopisa Lađa, kojem je nit vodilja upravo tema mudrosti, čitamo: „Volimo naglašavati da živimo u posebno teškim vremenima. Možda nije pogrešno slutiti da to u nekoj mjeri činimo i zbog toga da bismo opravdali svoje nečinjenje koje možda izvire iz nedostatka povjerenja i nade. Jasno je da svako društvo i svako vrijeme imaju svoje specifične poteškoće. Međutim, apstrahiramo li od tih specifičnosti doći ćemo do jezgre koja je uvijek ista, i to iz jednostavnog razloga - povezana je s čovjekom i njegovom naravi. Naime, svako društvo imalo je i ima svoje standarde prihvatljivoga i neprihvatljivoga. Svako društvo ima dominantan način razmišljanja, ono »nešto« što nazivamo prevladavajućim mentalitetom. Taj prevladavajući mentalitet povezan je s vrjednotama koje daju ton određenom društvu, utječu na sve segmente ljudskoga života i postaju ključem za tumačenje stvarnosti. U naše vrijeme mentalitet društva prepoznaje se u »mainstream« medijskom prostoru u kojemu se nameću nove vrjednote te se (pogrešno) stječe dojam da te vrjednote prevladavaju, tj. da su prihvaćene od većine (što je i značenje pojma »mainstream«). Naravno da se to ne događa bez podrške političke ideologije, jer stvaranje dojma o većinskom prihvaćanju određenih vrjednota legitimira implementaciju tih vrjednota i u odgojno-obrazovni sustav. Takvo svojevrsno prevrednovanje ili inverzija vrjednota za sobom povlači i inverziju mudrosti.“
Temu mudrosti u člancima su obradili prof. dr. sc. Danijel Tolvajčić, pod naslovom Što je mudrost?, a prof. dr. sc. Ružica Razum pisala je na temu Poučavanje mudrosti u vjeronauku.
U rubrici Metodičke upute/preporuke vjeroučitelji su prikazali svoj rad iz prakse, a na primjerima kralja Salomona, proroka, Abrahama, sv. Franje, biljaka i životinja koje nalazimo u Bibliji i dr. Kako pak najmlađoj djeci približiti pojam mudrosti i kako ih odgajati za mudrost u odrasloj dobi možete pročitati rubrici Prilozi vjerskom odgoju najmlađih, gdje su pisale odgojiteljice Snježana Catela, Jasmina Cerovec, Ana Košković, Ivana Mlađan i Željka Cvetkovski.
Pogled na vjeroučiteljsku praksu u centrima za odgoj i obrazovanje, odnosno u posebnim uvjetima odgoja i obrazovanja pisala je viša savjetnica za vjeronauk u Agenciji za odgoj i obrazovanje, koja je iznijela svoj razgovor s vjeroučiteljicom Zrinkom Zubić, gdje se vidi kako svi vjeroučitelji rade isti posao, ali zaduženja i uvjeti rada nisu ipak svima isti.
A u rubrici Intervju, u razgovoru koji je vodila prof. dr. sc. Blaženka s. Valentina Mandarić, možemo pročitati kako mons. Dražen Kutleša razmišlja o sinodalnoj viziji Crkve, kako procjenjuje stanje u Hrvatskoj s obzirom na Sinodu, gdje čovjek današnjice gubi smisao života, kako implementirati tehnološke inovacije u suvremeni život i dr., te njegovu božićnu čestitku vjeroučiteljima i odgojitteljicama u vjeri, i svim ljudima dobre volje.